fbpx

Co się stanie, gdy zaczniesz regularnie pić kombuchę?

Chyba żaden inny napój na świecie nie ma tylu cennych właściwości jak kombucha. Bogata w pożyteczne bakterie i drożdże, a także minerały, witaminy i liczne kwasy organiczne, nie tylko dostarcza organizmowi tego, czego mu potrzeba, ale także wpływa na ogólną poprawę jego pracy. Zobacz, jakie są skutki picia kombuchy dla zdrowia, i co się zmienia, gdy zaczyna się ją spożywać regularnie!

Skąd bierze się wpływ kombuchy na zdrowie?

Kombucha jest napojem powstającym na bazie fermentowanej herbaty. Do jej produkcji potrzebne są przede wszystkim cukier, herbata (a raczej zawarta w niej teina) oraz SCOBY, czyli charakterystyczna, galaretowata masa stanowiąca symbiozę kultur bakterii i grzybów, która odpowiada za przebieg fermentacji. To właśnie zachodzące wówczas przemiany sprawiają, że zwykła posłodzona herbata wzbogaca się o liczne związki chemiczne i minerały, dając podstawy do tego, by mówić o kombuchy w kontekście jej wpływu na organizm.

Kiedy można zauważyć pierwsze skutki picia kombuchy?

Pozytywne skutki picia kombuchy często można odczuć już po kilkunastu dniach. Najwcześniej zauważalne są zmiany w obrębie pracy układu pokarmowego – poprawia się perystaltyka jelit, znikają wzdęcia i zwiększa się regularność wypróżnień. Jednocześnie organizm pracuje nad usuwaniem toksyn, wykorzystując do ich neutralizacji między innymi kwas glukuronowy, który jest jedną z wielu cennych substancji znajdujących się w kombuchy. Efektami prowadzonej przez niego detoksykacji jest wyraźne zmniejszenie obrzęków, poprawa kondycji skóry, rzadsze bóle głowy, czy dodatkowy przypływ energii.

Picie kombuchy a zdrowie

Wpływ kombuchy na zdrowie, tak samo, jak jej korzystne właściwości, były znane już kilkanaście wieków temu – nie bez powodu nazywano ją w Chinach „eliksirem długiego życia”, czy „herbatą długowieczności”. Dzisiaj również cieszy się dużą popularnością, a obok jej walorów smakowych, docenia się także aspekty prozdrowotne. Jakie są najważniejsze skutki picia kombuchy?

Twój brzuch staje się lżejszy, a układ pokarmowy pracuje lepiej.

W niepasteryzowanej kombuchy znajduje się nie tylko kwas octowy hamujący rozwój wielu drobnoustrojów, ale także liczne kultury bakterii oraz drożdży, które zasiedlając układ pokarmowy, sprawiają, że zostaje przywrócona równowaga mikrobioty jelitowej. Przekłada się to na poprawę pracy całego układu trawiennego, zmniejszenie dolegliwości z jego strony oraz zniwelowanie uczucia ciężkości.

Twoja wątroba skuteczniej usuwa toksyny.

Wątroba stoi na pierwszym froncie walki z toksynami, a brak należytego wsparcia może sprawić, że szybko zacznie szwankować. Pijąc niepasteryzowaną herbatę fermentowaną, dostarczasz organizmowi między innymi kwas glukuronowy, który ma zdolność wiązania szkodliwych substancji i usuwaniach ich w bezpieczny sposób. Wykazano również pozytywny wpływ picia kombuchy na regeneracji wątroby, zarówno w przypadku fizjologicznych zmian, jak i uszkodzeń będących wynikiem rozmaitych zanieczyszczeń.

Poprawiają się wyniki Twoich badań.

Picie kombuchy daje efekty, które są widoczne niemal w każdym obszarze funkcjonowania organizmu. Szczególnie dobrze obrazują to badania okresowe – napój ten może na przykład wpłynąć na obniżenie poziomu cholesterolu, czy glukozy we krwi, a także zmniejszyć wysokość parametru CRP.

Czujesz się lepiej psychicznie.

Jak pokazują badania, istnieje związek pomiędzy zdrowiem psychicznym a zdrowymi jelitami. Znajdująca się w nich siatka neuronów jest drugą pod względem wielkości w ludzkim ciele i odpowiada za produkcję nawet 90% wytwarzanej serotoniny. Jednocześnie badacze są zgodni, że oś jelitowo-mózgowa stanowi dwukierunkowy(!) szlak komunikacyjny pomiędzy mikrobiotą jelitową i ośrodkowym układem nerwowym, a stan jelit może oddziaływać na równowagę emocjonalną. Chcąc zadbać zarówno o zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, warto regularnie pić kombuchę, która dzięki zawartości probiotyków pomaga właściwie zatroszczyć się i o jelita, i o samopoczucie.

Jeśli chorujesz, to krócej i lżej.

Liczne badania naukowe potwierdzają, że probiotyki zawarte w kombuchy stymulują układ odpornościowy, co sprawia, że choruje się rzadziej, a gdy dojdzie do infekcji, jest ona krótsza i daje mniej objawów.

Wstajesz z podłogi bez bólu.

Kombucha, a raczej zawarte w niej substancje – kwas glukuronowy, witamina C i polifenole – wspierają detoksykację organizmu, przyczyniając się do zmniejszenia stanów zapalnych będących wynikiem reumatyzmu, czy zapalenia stawów. Wpływ picia kombuchy na układ kostny wiąże się także z faktem, że zawiera ona glukozaminę. Jest to substancja naturalnie występująca w chrząstce stawowej, a jej przyjmowanie w formie suplementów lub w żywności, może przyczynić się do regeneracji tkanek i zmniejszenia bólu w obrębie stawów.

Szanse na to, że zachorujesz na raka, są jeszcze niższe.

Występujące w kombuchy polifenole mają silne właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu mogą zapobiegać nowotworom. Największe ich stężenie odnotowuje się w napojach na bazie zielonej lub czerwonej herbaty.

CUDO Kombucha – efekty, które widać

Piecie kombuchy dla efektów zdrowotnych ma sens tylko wtedy, kiedy spożywa się świeży, niepasteryzowany napój – i taka właśnie jest nasza CUDO Kombucha. Znajdujące się w niej żywe kultury bakterii i grzybów oraz substancje będące produktami ich przemiany materii sprawiają, że korzystnie działa na cały organizm, jednocześnie, dzięki tak wielu wybornym smakom, rozpieszczając podniebienie.

Jeśli chcesz poznać całą naszą ofertę, już teraz odwiedź nasz sklep CUDO Kombucha! Zadbaj o swoje zdrowie razem z nami!

Bibliografia:

Waszkiewicz-Robak B., Biller E., Kulik K., Bazarnik M., Obiedziński M., Funkcjonalny i pokrzepiający napój kombucza – właściwości prozdrowotne i bezpieczeństwo zdrowotne, Probl Hig Epidemiol 2016, 97(4): 335-340, dostęp: www.phie.pl/pdf/phe-2016/phe-2016-4-335.pdf

Pozostałe wpisy:

Kombucha vs napoje gazowane – co lepsze?

Kombucha, z uwagi na charakterystyczny smak i nasycenie naturalnym dwutlenkiem węgla, często jest porównywana do dobrze znanych napojów gazowanych. Jednak...
CZYTAJ DALEJ

Kombucha a zdrowe jelita. Pij na zdrowie!

Zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie, zaczynając od miejsca, w którym wszystko ma swoje źródło – od jelit. Nazywane...
CZYTAJ DALEJ

Zdrowe odchudzanie – dowiedz się, czy kombucha pomaga w odchudzaniu

Chociaż sposobów na redukcję kilogramów i osiągnięcie smukłej sylwetki może być wiele, nie zawsze wybór najszybszego z nich będzie tym...
CZYTAJ DALEJ

Zacznij z nami współpracować

SPRAWDŹ