fbpx

Naturalne sposoby na detoksykację organizmu

Człowiek codziennie narażony jest na działanie dużej ilości toksyn i szkodliwych substancji, które dostają się do organizmu nie tylko z pożywieniem, czy pitą wodą, ale także przenikają z powierzchni przez skórę lub dostają się do płuc wraz ze wdychanym powietrzem. Usunięcie toksycznych związków z ciała jest jednak możliwe i odbywa się dzięki naturalnej detoksykacji organizmu. Jak ją przeprowadzić? O czym należy pamiętać w trakcie procesu oczyszczania?

Co to jest detoksykacja organizmu?

Detoksykacja organizmu to proces polegający na oczyszczeniu organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii i trujących substancji odkładających się w tkankach oraz krwi. W detoksie bierze udział wiele narządów i układów, między innymi wątroba (to ona przede wszystkim odpowiada za neutralizowanie i usuwanie toksyn), nerki, jelita, skóra oraz układ limfatyczny.

Niemal wszystkie metody detoksykacji organizmu wiążą się z eliminacją pewnych produktów i wdrożeniem określonej, często dość rygorystycznej diety, co może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia osób w określony wieku lub żyjących z chorobami przewlekłymi. W takich przypadkach warto więc skonsultować się ze swoim lekarzem. Detoksykacja organizmu domowymi sposobami nie jest także zalecana kobietom w ciąży przez cały okres jej trwania.

Jak przeprowadzić detoksykację organizmu?

Detoksykacja organizmu, w zależności od zastosowanych sposobów, może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Najbardziej restrykcyjną, ale zarazem najkrótszą z metod detoksykacji jest głodówka. Polega na zupełnej rezygnacji z pokarmów przez 1-2 dni i przyjmowaniu dużej ilości wody. Jej wadą jest jednak to, że mogą ją stosować wyłącznie zdrowe osoby. Jest niezalecana również dla przewlekle chorych, dzieci i osób starszych.

Nieco większą swobodę względem spożywanych produktów pozostawia tzw. dieta jednostronna. Jej zastosowanie jako metody detoksykacji organizmu opiera się na przyjmowaniu tylko tego samego produktu, np. jabłek, buraków, marchwi, czy kaszy jaglanej przez kilka dni. Tutaj również jednym z najważniejszych aspektów jest picie dużej ilości wody, co ułatwia usuwanie toksyn z organizmu.

Sporą popularnością cieszy się także detoksykacja organizmu sokami. Te, wyciskane z buraków, marchwi, czy kiszonej kapusty, stanowią jednak nie podstawę, a element diety, która trwa przez około 2 tygodnie. W tym czasie należy zrezygnować z produktów wysoko przetworzonych, słodyczy, alkoholu, czy ciężkostrawnych potraw.

Detoksykacja organizmu – domowe sposoby

Metody detoksykacji organizmu nie muszą ograniczać się wyłącznie do stosowania restrykcyjnych diet odtruwających. W walce z toksynami gromadzącymi się w organizmie może pomóc również zmiana trybu życia i wyeliminowanie pewnych nawyków żywieniowych. W pierwszej kolejności warto ograniczyć wysoko przetworzoną żywność, w tym słodycze, słodzone napoje gazowane, energetyki, produkty instant, czy fast foody. Naturalnej detoksykacji organizmu sprzyja także odstawienie alkoholu, który sam w sobie jest toksyną, a także innych używek. Jednocześnie warto wprowadzić do swojej diety produkty, które wspomagają pracę wątroby i innych narządów biorących udział w neutralizacji szkodliwych substancji:

  • woda

Woda to nie tylko podstawowy składnik każdej komórki ciała, ale także substrat wielu procesów zachodzących w ciele. Picie jej w dużych ilościach sprawia, że nerki i wątroba pracują lepiej, co przyspiesza usuwanie szkodliwych substancji.

  • zioła oczyszczające

Długotrwałe stosowanie ziół również może wspomóc detoksykację organizmu. Domowe sposoby na odtruwanie często zalecają picie naparów z pokrzywy, bratka trójbarwnego, krwawnika pospolitego, czy macierzanki. Wiele dobrego może przynieść także przyjmowanie produktów zawierających adaptogeny.

  • kombucha

Jednym z najbardziej wartościowych produktów, jakie można spożywać w trakcie oczyszczania organizmu, jest niepasteryzowana kombucha. Detoksykacja przebiega wówczas o wiele sprawniej, a dzięki zawartym w niej witaminom, kwasom organicznym i minerałom ciało otrzymuje wszystko, co potrzebne. Jednocześnie picie kombuchy na detoksie pozwala zasiedlić jelita dobrymi kulturami bakterii i grzybów.

  • owoce i warzywa

Domowa detoksykacja organizmu powinna bazować w dużej mierze na produktach nieprzetworzonych i bogatych w błonnik. W kryteria te wpisują się przede wszystkim świeże owoce i warzywa, które stanowią jednocześnie źródło minerałów i witamin. Warto włączyć do swojej diety także kiszonki.

CUDO Kombucha a detoksykacja

Chociaż picie kombuchy ma wiele zalet, to nie każdy napój tego typu niesie takie same korzyści zdrowotne, również w obszarze naturalnej detoksykacji organizmu. Tutaj szczególnie istotne jest to, czy został poddany pasteryzacji. To właśnie obecne w nim żywe kultury drożdży i bakterii, a także produkty ich przemiany materii sprawiają, że niepasteryzowana kombucha (a CUDO Kombucha taka właśnie jest) ma tak wiele cennych właściwości. Wsparcie wątroby zapewniają przede wszystkim obecne w niej polifenole, w tym flawonoidy, oraz kwasy organiczne. Szczególnie sporo jest ich w napojach na bazie zielonej herbaty, dlatego, jeśli myślisz o kombuchy w kontekście detoksu, konicznie sprawdź, jak smakują CUDO Kombucha Lemon Hop, czy CUDO Kombucha Jaśmin, które bazują właśnie na niej.

Chcesz poznać całą naszą ofertę? Odwiedź nasz sklep CUDO Kombucha i znajdź swój ulubiony smak!

Pozostałe wpisy:

Jeden napój, wiele możliwości – rodzaje kombuchy

Pomimo tego, że sam proces fermentacji herbaty zawsze przebiega podobnie, w jego efekcie mogą powstawać napoje zróżnicowane pod względem składu,...
CZYTAJ DALEJ

Moda na kombuchę – to nas cieszy!

Niby taka niepozorna. Trochę kwaśna, trochę słodka. No i gazowana, ale nieco inaczej niż te napoje kupowane w butelkach. Chociaż...
CZYTAJ DALEJ

Rola probiotyków w organizmie i probiotyki w kombuchy

Chociaż o roli probiotyków mówi się coraz częściej i więcej, zazwyczaj podkreśla się jedynie ich znaczenie w budowaniu odporności. One...
CZYTAJ DALEJ

Zacznij z nami współpracować

SPRAWDŹ